Pictures from the Long-eared owl's life

Welcome to the website dedicated to on-line broadcasts from the nesting of long-eared owls.

Long-eared owls are relatively abundant in the Czech Republic. Yet few people know of them - we cannot see them at night and they use their perfect camouflage during the day. These owls usually nest in old crow or magpie nests, but they have started to use nesting boxes that we had installed for kestrels in the Břeclav region years ago. So we installed a camera in one of them and thanks to that we can watch the nesting process along with you.

Poděkování partnerům projektu
Živé vysílání z hnízdění kalousů ušatých 2019 by nebylo možné realizovat bez finanční a technické pomoci našich partnerů, za což jim patří velký dík. V současné době jimi jsou ASIO NEW, spol. s r. o., Biosférická rezervace Dolní Morava, o.p.s., Libli, spol. s r. o. a Aleš Severa - Zabezpečovačky.cz.
Podporou projektu Ze života kalousů vyjadřují nejen svou společenskou zodpovědnost k životnímu prostředí, ale také ochotu přispět k poznávání a propagaci zajímavostí z naší krásné přírody. Ceníme si této spolupráce a jsme velmi rádi, že se nám podařilo společně připravit pro zájemce a příznivce přírody toto netradiční vysílání. Můžeme díky němu objevovat chování a dosud skrytá tajemství jednoho z druhů sov naší krajiny.
Všechny naše partnery spojuje skutečnost, že působí na jižní Moravě. Jejich předmět činnosti se ale liší. Společnost ASIO NEW, spol. s r. o. se spolu s ostatními společnosti skupiny ASIO věnují vývoji, výrobě a dodávkám technologií pro čištění odpadních vod, úpravu vod a čištění vzduchu. Nabízí nejen konkrétní řešení pro rodinné domy, města a obce a průmysl, ale také zajímavé tematické semináře – více se můžete dozvědět na www.asio.cz.
V letošním roce pokračujeme ve spolupráci také s MND, a.s. Společnosti skupiny MND má většina lidí spojena s těžbou ropy a zemního plynu a součástí jejich profesionálního přístupu je také pozitivní vztah k životnímu prostředí. Na jižní Moravě podporují řadu projektů, které pomáhají zachovávat tradice, rozvíjet sport a kulturu a také prosazovat uvědomělý vztah k přírodě. Podrobnější informace jsou uvedeny např. zde http://www.mnd.eu/spolecenska-odpovednost/
Biosférická rezervace Dolní Morava, o.p.s. zajišťuje správu území Pálavy, Lednicko-valtického areálu a lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje. Tato oblast je díky svým přírodním a kulturním hodnotám zařazena do prestižní světové sítě lokalit UNESCO. Na projektu spolupracují proto, že obě naše organizace sdílí podobný přístup k ochraně přírody a krajiny a také proto, že se budka s hnízdem našich kalousů nachází na území BR Dolní Morava (www.dolnimorava.org).
Na svých obrazovkách byste kalouse neviděli, kdyby další partner projektu – společnost Libli, spol. s r. o. neposkytla svou infrastrukturu pro bezdrátový přenos online vysílání z obou kamer. Spolupracovali jsme spolu na projektu už v loňském roce (ještě jako společnost OXID Networks, s.r.o.). Poskytování internetu si tak kromě řady domácností a firem na jižní Moravě užíváme i my a spolu s námi mnoho dalších příznivců kalousího online vysílání (www.libli.cz).
V loňském roce chválila řada diváků kvalitu obrazu kamery SUNELL, která poskytuje ve dne kontrastní a jasný barevný obraz a v noci jeho černobílé podání díky infračervenému přísvitu. Letos jsme proto pořídili další kameru stejného typu, která snímá budku z vnějšku. Tuto techniku a průběžnou technickou pomoc nám zajišťuje pan Aleš Severa (www.zabezpecovacky.cz) a jeho spolupracovníci – zejména pan Javůrek.
V současné době jednáme o podpoře projektu ještě s dalšími subjekty. Jakmile se na spolupráci dohodneme, velmi rádi vám je na tomto místě představíme.

Mgr. Libor Opluštil

Český svaz ochránců přírody Břeclav

Kontakt: info@budkyonline.cz


Website development:

Filip Opluštil

Kontakt: postmaster@budkyonline.cz

If you like our broadcasting and would like to support the implementation of this project, we will be very grateful for your contribution. You can send it to the bank account of the Czech Union for Nature Conservation, the basic organization 56/02 Břeclav, which is kept by Fio banka, a.s . IBAN: CZ27 2010 0000 0026 0039 5973 SWIFT/ BIC: FIOBCZPPXXX

Please include an "owls" password in the recipient's message so that we can correctly identify your post and use it to develop this project. Thank you!

27.2.2019 - Today we installed the new camera-equipped nesting box, replacing the existing one.

27.2.2019 - The female owl flew into the box soon after dusk!

1.3.2019 – The owls flew into the box soon after dusk, they seemed to like it.

4.3.2019 – Today, for the first time, the female owl stayed in the box even during the day! It looks promising!

9.3.2019 – The female Long-eared owl showed us the first egg! She laid it on March 8 or 9; the young one will hatch in 28 days, i.e. around April 5. The female owls start sitting as early as the first egg is laid and the young ones thus hatch one after another.

10.3.2019 – The male owl brought the vole.

10.3.2019 - The second egg is here!

11.3.2019 - The female owl enjoying the spring sun.

13.3.2019 - The third egg appeared in the nest. The Long-eared owls usually lay 4-5 eggs, so this number should not be final.

14.3.2019 - This evening the female owl had to defend the nest again before the attack of another owl. It can be seen that he still has only 3 eggs under him.

15.3.2019 - On the night of Friday, the female layed a fourth egg.

16.3.2019 -

16.3.2019 - The male owl brought the vole.

17.3.2019 - The owl added the fifth egg today or yesterday.

24.3.2019 - This morning a buzzard appeared near the nest. The female owl immediately took a threatening position to intimidate the intruder.

24.3.2019 - When intimidating a buzzard, the female raised a little ear in the nest, and there were six eggs in the clutch! She probably layed it a few days ago (March 18?). It looks like the owls have enough food and dare to feed a higher number of pups than usual.

3.4.2019 - Sometimes landing fails - especially when strong wind blows.

5.4.2019 - The hungry female swallowed the vole in seconds.

6.4.2019 - Phantom in front of the camera.

7.4.2019 - The female is still covering her nest with her body, but in the evening she flew away. The first chick is already there!

7.4.2019 - The male brings the prey to the nest. But if the food supplies are sufficient, the male can keep the voles to himself.

10.4.2019 - Unfortunately, the oldest chick died today without obvious cause. But there is at least one other chick in the nest, which has just hatched today, others are not visible below the female. The video captures a female as she eats the hatch of the egg shell.

13.4.2019 - The role of the parent pair of Long-Eared Owls is different - the male feeds the family and the female cuts it and feeds it to the young (the male cannot do that).

13.4.2019 - The female left the nest for a few minutes and showed what she was hiding - 2 chicks and 3 eggs. Vole store is sufficient - at least 13 in „the pantry“!

19.4.2019 - Dramatic situations are taking place around the nestbox for several nights. The male caught and brought 4 voles to the nest tonight. The female immediately start to feed hungry chicks. Three voles were put in the storage in the corner of the nestbox. However, around 22 pm, a female Tawny Owl appeared, which is thicker than the Long-Eared Owl. With its vigorous attacks, the Tawny Owl drove the female out of the nestbox and gradually took away all the accumulated prey. She did not hurt the young chicks because they were fortunately quite big. However, it cannot be ruled out that she may have caused the death of the first chick and the disappearance of two other newly hatched chicks in recent days. Only two chicks and one egg, which is probably unfertilized, were left in the nestbox. Somewhere in the surrounding area, Tawny Owls are also likely to have their chicks, and robberies in the nestbox make it easier to find food.
Project partners